• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żarówka - nietłukąca się

  07.09.2009. 15:20
  opublikowane przez: Krzysztof Pawlaczek

  Żarówki ze szkłem powleczonym mocnym polimerem nawet gdy się stłuką, nie rozpryskują i nie kaleczą. O wynalazku Brytyjczyków informuje najnowszy "New Scientist".

  Odłamki rozpryśniętej żarówki przestaną być problemem po tym, jak jedna z brytyjskich firm wprowadzi na rynek swój wynalazek. Trudno tłukące się żarówki powleczone są bezbarwną, cienką warstwą mocnego fluoropolimeru. Nawet jeśli ktoś zbije żarówkę, odłamki szkła będą trzymać się razem. Osłona jest zarazem izolatorem, zmniejszając ryzyko porażenia prądem.

  Co prawda napisy na opakowaniu ostrzegają przed tłuczeniem żarówek, ale - jak twierdzą producenci - są one tam tylko "dla żartu".

  Tekst
  Źródło: PAP 26.9.2001r.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Fenikuma - stop metali wykorzystywany w produkcji żarówek i elektrod neonów. Nazwa pochodzi od symboli pierwiastków chemicznych użytych do produkcji stopu, Fe + Ni + Cu + Mn (FeNiCuMn) lub Fe + Ni + Cu + Mg (FeNiCuMg). Stop ten, jako jeden z niewielu, łączy się ze szkłem w sposób szczelny uniemożliwiając dehermetyzację wnętrza żarówki lub neonu. Ze względu na małą odporność fizyczną, stop jest wykorzystywany tylko na odcinku, na którym musi przywrzeć do szkła, żarnik żarówki i przewody podłączeniowe są dospawane. Fenikumy się nie lutuje. Szkło ołowiowe (kryształowe) — bezbarwna i przezroczysta odmiana szkła stosowana do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych, zawierająca pewną ilość ołowiu wprowadzonego w postaci tlenków (glejty lub minii). Ołów występuje w gotowej masie szklanej pod postacią jonu modyfikującego Pb. Za szkło ołowiowe uważa się według norm takie szkło, które zawiera ponad 18% tlenku ołowiu. Jego zawartość może sięgać nawet 80%. Szkło klejone (tzw. szkło wielowarstwowe lub laminowane) - rodzaj szkła bezpiecznego, powstającego w wyniku łączenia dwóch lub więcej tafli szkła płaskiego za pomocą specjalnej folii lub żywicy. Szkło takie nie rozsypuje się po rozbiciu, a w miejscu uderzenia powstaje splot promieniście rozchodzących się pęknięć.

  Gal (Ga, łac. gallium) – pierwiastek chemiczny z bloku p układu okresowego, o liczbie atomowej 31. Jest łatwo topliwym, srebrzystobiałym, miękkim metalem. Topi się już w temperaturze 29,76 °C i trzymany w dłoni zamienia się w ciecz. Jest również kruchy: uderzona próbka rozpada się, rozbija niczym szkło. Odłamki mają wtedy przełam podobny do przełamu szkła. Szkło piankowe - materiał pochodzenia mineralnego stosowany w budownictwie do izolacji termicznych i akustycznych. Otrzymywany z roztopionego szkła przez dodanie domieszek pianotwórczych. Jest nieprzeźroczyste, odporne na korozję biologiczną i chemiczną, niepalne. W obecności płomieni nie wydziela gazów toksycznych. Produkowane w dwóch odmianach:

  Soczewka – proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku sklejonych razem bloków przezroczystego materiału (zwykle szkła, ale też różnych tworzyw sztucznych, żeli, minerałów, a nawet parafiny). Żarówka, lampa żarowa – elektryczne źródło światła, w którym ciałem świecącym jest włókno wykonane z trudno topliwego materiału (pierwotnie grafit, obecnie wolfram). Drut wolframowy jest umieszczony w szklanej bańce wypełnionej mieszaniną gazów szlachetnych (np. argon z 10-procentową domieszką azotu). Włókno osiąga temperaturę ok. 2500–3000 K na skutek przepływu prądu elektrycznego. Wynalazek powstał w połowie XIX w.

  M939 – seria 5-tonowych amerykańskich ciężarówek wojskowych, używanych przez United States Army. Ciężarówki M939 używane są od końca lat 80. XX wieku do dnia dzisiejszego. Obecnie w służbie jest około 32 000 pojazdów tego typu. M939 to ulepszona wersja serii ciężarówek oznaczanej jako M809. Piec szklarski – piec do wytopu szkła wykorzystywany w hutach szkła, w którym pod wpływem ogrzewania do temperatury topnienia, w obecności topników (i ewentualnie pigmentów przy produkcji szkła barwionego) następuje stopienie surowców i uzyskanie płynnej masy szklarskiej.

  Szkło samoczyszczące - szkło pokryte od zewnątrz powłoką z tlenku tytanu umożliwiającą samoczyszczenie się szkła.

  Szkło rubinowe – rodzaj czerwonego szkła artystycznego, które oryginalnie zawdzięczało swoją barwę cząstkom silnie zdyspergowanego złota.

  Absolutyzm poznawczy w filozofii, przeciwny do relatywizmu pogląd poznawczy oraz twierdzący, że istnieje prawda absolutna – tzn., że prawda jest jedna i obowiązuje wszystkich, niezależnie od tego, czy ktoś potrafi w danej chwili do niej dotrzeć czy nie. Piszczel – jedno z narzędzi w hutnictwie szkła służące do ręcznego formowania wyrobów. Jest to długa dość cienka rurka, która na jednym końcu posiada ustnik a na drugim nabel wykonany ze stali żaroodpornej, w kształcie odwróconego stożka (rozwidla się na zewnątrz), nabel hutnik-szklarz zanurza w tyglu pieca, "przylepiając" w ten sposób kroplę roztopionej masy szklanej, do której wdmuchuje z drugiego końca powietrze z płuc cały czas obracając piszczelą i kształtując powstający na jej końcu pęcherz miękkiego szkła.

  Żarnik (włókno żarowe) – cienki drut z wolframu (metal o wysokiej temperaturze topnienia) znajdujący się w bańce żarówki. W wyniku przepływu przezeń prądu elektrycznego, żarnik rozgrzewa się, co powoduje emisję światła (żarzy się – stąd jego nazwa). Żarnik jest połączony ze stopką żarówki i gwintem za pośrednictwem grubych drutów stanowiących podparcie i dostarczających prąd do żarnika, w miarę potrzeby bywa też dodatkowo podparty cienkimi drucikami. Z uwagi na niską sprawność energetyczną (wysokie straty związane z wydzielaniem ciepła), żarnik wykonany w postaci podwójnej spirali ma lepszą sprawność niż prosty, stąd z wyjątkiem żarówek o niewielkiej mocy, zwinięty kształt spirali lub podwójnej spirali. Szkło brodawkowe – sztuka zdobienia wyrobów szklanych przy pomocy kawałków szkła nakładanych na gorącą powierzchnię w kształcie guzów, sopli itp. Szkło brodawkowe jest produkowane z zielonego szkła (znanego już w starożytności), było szczególnie popularne w Niemczech w XV wieku.

  Dodano: 07.09.2009. 15:20  


  Najnowsze